Organikus mindennapok

Katyvaszok

Katyvaszok

8 kerti feladat, amit érdemes megcsinálni télen

2016. december 09. - Marczinkó Ági

Kint már beköszöntött a hideg, de még számos kerti teendőt el kell végezni ilyenkor.

Az elfoglalt és forró nyár után a tél már inkább a pihenősebb időszaka az évnek. A tél ténylegesen az idei összegzéséről és jövő év tervezéséről kellene szólnia. Itt van akkor, hogy mire kell összpontosítani ezeken túl.

  1. Látogass le a botanikus kertbe

Egy nagyon szuper téli feladat, mivel egyszerre élvezheted és tanulhatsz új növényekről. Budapesten számos üvegház van ahova érdemes elmenni és megnézni az őshonos fajokat. A kedvencem az ELTE Füvészkert amely egész évben nyitva van és megszámlálhatatlanul sok fajta élőlény van egy helyen.

20151116_180931_1.jpg

  1. Élesítsd és olajozd meg a szerszámokat

Ritkán van idő a nyári hajtásban, hogy tényleg sokat foglalkozzon az ember a szerszámok állapotával, inkább csak levesszük rutinból a polcról és visszarakjuk, miután végeztünk. Ezzel szemben, egy éles pengével gyorsabban megy a munka és kevésbé kell nyiszálni és bántani a növényeket. A hosszú, téli órákat érdemes arra is használni, hogy megélesítsed és megolajozd pengéket, ollókat, baltát, metszőollókat és mindegy egyéb eszközt.

construction-work-carpenter-tools.jpg

  1. Ellenőrizd a hagymákat és a magokat

Ha hagymákat és gumókat behoztad télre, akkor érdemes ellenőrizni, hogy nem penészesedtek meg. A páratartalomban bekövetkező apró változás miatt akár gombák vagy rothadás jelenhet meg növényen. Ugyanez miatt nézd át a magokat is rendszeresen. Minden ilyet jó, ha hideg helyen tartasz, ahol megfelelően jár a levegő és ez által éveken keresztül frissek tudnak maradni.

  1. Komposztálj

Rendben, hideg van kint, de a komposzt dombot attól még nem kell megszüntetned. Gyűjtsd a konyhai hulladékot egy jól zárható tartályba és keverd folyamatosan, hogy elkezdődjenek a rothadási folyamatok.

compost_methods_food_scraps.jpg

  1. Ne vágd le az évelő növényeidet

Csábító gondolat, hogy mindent kitakaríts és ne foglalkozz velük, hanem elég csak levéllel betakarni az ágyásokat, de gondolj az imádkozó sáskára. Vagy a tojásaira, amelyek ezeken a száraz virágszálakon ragadtak. Sok rovar a tojásait az évelő növényekre rakja vagy a téli álmát tölti ezeken a növényeken. Az emlősök, kétéltűek és a madarak szintén kedvelik a „rendetlenséget”. Másrészt ezekből kihulló magvak színesebbé teszik a kertedet jövőre.

  1. Tervezz valami újat

Térj vissza az álmodozáshoz és tervezéshez mostanában. Miért is ne használnád arra a telet, hogy valami új termesztését tervezd meg a jövő évre? Gondolkodj a komfort zónádon kívül – mit szólnál az édesburgonyához, amely egyre népszerűbb az egészségtudatosak körében? Találj valami új kihívást, nézz utána és tavaszra már álljon készen a helye.

  1. Takarítsd le a szobanövényeket

A nyáron alig jut idő a beltéri növényekkel foglalkozni, de télen nekik is jól esik a törődés. Töröld le a port a leveleikről, és egy nedves ruhával gyengéden tisztítsd le őket. Ha valami ragadós, szagtalan maradékot találsz a növényen, akkor biztos, hogy rovartámadás érte. Jó megoldás ilyenkor alkohollal áttörölni. Ha idén nem vitted ki szobanövényeket nyáron, akkor jövőre tervezd be. Az extra nedvesség és napfény jót fog tenni nekik.

houseplants-792091_1280.jpg

  1. Etesd meg a madarakat

A száraz virágszárak, amik állnak a kertben, segítenek hosszútávon a madaraknak, hogy túléljék a telet – különösen ha kemény és hideg. Akassz ki szalonnabőrt, hogy zsírhoz jussanak, tegyél ki magvakat (főleg a szotyit szeretik) és egy vizes edényt!

birds-708238_1280.jpg

Képek forrása: pexels.com

A bejegyzés trackback címe:

https://katyvaszok.blog.hu/api/trackback/id/tr9512037547

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

CoolKoon 2016.12.10. 12:12:28

Ami az évelő növényeket illeti, nekem pont az a célom, hogy minél több élősködő (rovar, emlős, gomba és baktérium) pusztuljon el a tél folyamán, ezért én pont azt tartom fontosnak, hogy ezeknek minél kevesebb áttelelőhelyük legyen. Már csak ezért is muszáj mindent levágni amit csak lehet. A leveleket pedig pl. még azért is kell összeszedni, mert különben kirohasztják maguk alatt a füvet.
süti beállítások módosítása